01 Gru Lietuvos žmogaus teisių centras pateikė poziciją dėl Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymo
2021 m. gruodžio 1 d. Lietuvos žmogaus teisių centras (LŽTC) pateikė poziciją Seimo Žmogaus teisių komiteto nariams dėl Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymo pakeitimo projekto NR. XIVP-1056 ir lydinčiojo LR administracinių nusižengimų kodekso 489 straipsnio pakeitimo projekto Nr. XIVP-1057.
LŽTC reiškia palaikymą įstatymo redakcijoje įtrauktoms nuostatoms, tokioms kaip apsaugos nuo smurto orderis, privalomas temų apie moterų ir vyrų lygybę integravimas į ikimokyklinio, priešmokyklinio ir bendrojo ugdymo programas, taip pat išplėtotoms atsakingų institucijų ir įstaigų funkcijoms, bendradarbiavimui, specializuotos kompleksinės pagalbos finansavimo ir valdymo tvarkai. Tačiau kartu atkreipiamas dėmesys į tuos aspektus, kurių įstatymo projektas, LŽTC nuomone, stokoja.
Vienas pagrindinių įstatymo trūkumų – smurto lyties pagrindu sąvokos nebuvimas. LŽTC akcentuoja, kad tai nėra tik sąvokos įvedimo klausimas: beveik 80 proc. nukentėjusiųjų nuo smurto artimoje aplinkoje yra moterys, todėl didžioji dalis smurto artimoje aplinkoje yra smurtas lyties pagrindu. Tam, kad situacija keistųsi, būtina šią problemą įvardinti įstatyminiu lygmeniu ir numatyti strateginius veiksmus bei konkrečias priemones, atliepiančias smurto lyties pagrindu specifiškumą. Tai galima pasiekti tik įvardijus egzistuojančią disproporciją tarp lyčių. LŽTC pabrėžia jog smurtas lyties pagrindu vyksta ir už artimos aplinkos ribų, todėl įstatymo taikymas, apsiribojantis „smurto artimoje aplinkoje“ sąvoka, nėra tinkamas, kad smurto lyties pagrindu problema būtų tinkamai atliepiama.
LŽTC taip pat teikia pasiūlymų institucijų, dirbančių su smurtu artimoje aplinkoje ir tokio smurto prevencija bei apsauga užsiimančių žmonių, atžvilgiu. Rašte pabrėžiama, kad smurto lyties pagrindu sąvoka bei smurto lyties pagrindu prevencijos tema turi būti įtraukta į mokymų medžiagas, įskaitant ir mokymus specialistams, tokiems kaip policijos pareigūnai, teisėjai, prokurorai ir kt. Siūloma papildomai įtraukti moterų ir vyrų lygybės, nestereotipinių lyčių vaidmenų, taip pat antrinės bei pakartotinės viktimizacijos prevencijos temas.
LŽTC džiaugiasi, kad apsaugos nuo smurto orderio institutas buvo įvestas į įstatymo projektą, tačiau pastebi, jog įstatymo projekte numatytas 72 valandų apsaugos nuo smurto orderio skyrimo terminas yra per trumpas. LŽTC pritaria Lietuvos moterų teisių įtvirtinimo asociacijos argumentams bei siūlymams ilginti policijos pareigūno skiriamo apsaugos nuo smurto orderio terminą bent iki 120 valandų.
Su kreipimosi tekstu ir argumentais susipažinti galima ČIA.