Lukiškių aikštėje įvyko mitingas dėl Lietuvos policijos neveiksnumo

Lukiškių aikštėje įvyko mitingas dėl Lietuvos policijos neveiksnumo

2018 m. liepos 26d. Vilniaus Lukiškių aikštėje įvyko mitingas dėl Lietuvos policijos neveiksnumo įvykstant neapykantos nusikaltimams. Protesto metu policija buvo raginama fiksuoti ir rimtai reaguoti į išpuolius, kuriais išreiškiama neapykanta ne tik kitos tautybės asmenims, bet ir LGBT bendruomenės nariams, kitos nei dominuojanti religija, atstovams.

Mitingas buvo išprovokuotas Lietuvos policijos pasyvumo, Vilniuje įvykus išpuoliui prieš ekvadorietį Fabianą Sanchezą. Vaikinas teigė, jog buvo sumuštas nacionalistiškai nusiteikusių jaunuolių, išpuolio metu šaukusių „Lietuva – lietuviams“, tačiau pareigūnai vengė pradėti tyrimą.

Iš pradžių Lietuvos policija sakė, negalinti pradėti tyrimo be nukentėjusiojo pareiškimo, tačiau po kilusio nepasitenkinimo savo poziciją pakeitė ir remdamiesi turima medžiaga – įrašais, kuriuos padarė tarnybinio automobilio mikrofonai ir kameros, – pradėjo ikiteisminį tyrimą pagal Baudžiamojo kodekso straipsnį „Viešosios tvarkos pažeidimas“. Kaip paaiškėjo vėliau, dar išpuolio dieną Fabianas Sanchezas buvo parašęs ir pareiškimą, kurio pareigūnai teigė neturintys.

Protesto akcijoje kreiptis į susirinkusiuosius galėjo visi norintys. Pasisakymuose vyravo nuomonė, jog Lietuvos policijai svarbu pripažinti prastą savo pasirengimą reaguoti į neapykantos nusikaltimus ir pagaliau prisiimti atsakomybę keisti neveikiančią sistemą.

Mitingą organizavo Vilniaus miesto tarybos narys Markas Adamas Haroldas ir Bernardas Jauga. Protesto akcijoje Vilniaus Lukiškių aikštėje dalyvavo ir Lietuvos žmogaus teisių centras, Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius, Lygių galimybių plėtros centro ekspertė Margarita Jankauskaitė, Tolerantiško jaunimo asociacija, Seimo nariai Dovilė Šakalienė ir Julius Sabatauskas bei sostinėje užpultas vaikinas Fabianas Sanchezas. Policijos atstovai nedalyvavo.