Nauja iniciatyva apie Lietuvos piliečius, prarastus Holokausto metu

Nauja iniciatyva apie Lietuvos piliečius, prarastus Holokausto metu

Lietuvos žmogaus teisių centras įgyvendina projektą „Šviečiantys ekranai, kalbantys akmenys: Lietuvos žydų ir romų palikimo refleksijos“, skirtą šviesti Lietuvos visuomenę apie Lietuvos žydų ir romų palikimą, ieškoti naujų būdų Holokausto tragedijos refleksijai bei tragediją patyrusių žmonių atminimo įmažinimui.

Viena iš projekto veiklos dalių yra „Atminimo akmenų“ (vok. Stolpersteine) memorialo atidengimas keturiuose Lietuvos miestuose (Vilniuje, Kaune, Šiauliuose bei Panevėžyje). Vokiečių menininko Gunter Demnig projektas „Atminimo akmenys“, pradėtas prieš dvidešimt metų, yra plačiai žinomas Europoje bei laikomas didžiausiu memorialu po atviru dangumi. Įvairiuose Europos miestų šaligatviuose įrengiami akmenys pasakoja vieno žmogaus asmeninę istoriją ir tragediją.

Taip pat šių metų dešimtojo tarptautinio dokumentinių filmų festivalio „Nepatogus kinas“ metu bus pristatyta atskira, beveik dešimties filmų programa, skirta Holokaustui.  Joje – ir specialaus, „Vaikų programai“ skirto filmo seansai. Pagal atrinktą filmą jau rengiama metodologija, skirta mokytojams dirbti su vaikais, aptariant holokaustą ir prigimtines žmogaus teises.

Lietuvos žmogaus teisių centro administruojamas žmogaus teisių portalas www.manoteises.lt publikacijų ciklu apie iškilius Lietuvos piliečius, nužudytus Holokausto metu, inicijuoja  diskusiją ne tik apie šalyje įvykusią tragediją, bet ir Lietuvos istoriją.

Projektas „Šviečiantys ekranai, kalbantys akmenys. Lietuvos žydų ir romų palikimo refleksijos“ yra įgyvendinamas „Geros valio fondo“ ir „Stifung Erinnerung Verantwortung Zukunft“ programos „Facing Antisemitism and Antigypsyism“ bei Goethe’s Instituto Lietuvoje paramos lėšomis.

Asmenis, kuriems bus skirtos atminimo plytelės, pasiūlė Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenė, Kauno žydų bendruomenė ir Valstybinis Vilniaus Gaono žydų muziejus. Kiti projekto partneriai – Vilniaus senamiesčio bendruomenė, VšĮ „Sugiharos fondas – Diplomatai už gyvybę“, Šiaulių apskrities žydų bendruomenė, Kauno žydų bendruomenė, Romų visuomenės centras, Šiaulių „Aušros“ muziejus bei Šiaulių apskrities P. Višinskio viešoji biblioteka.

Rėmėjai:

EVZ fondas, Geros valios fondas, Giotės Institutas Lietuvoje;

Partneriai:

Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenė, Romų visuomenės centras, Valstybinis Vilniaus Gaono žydų muziejus.