Palaiko Darbo kodekso pataisas: būtų draudžiamas smurtas ir priekabiavimas dėl lyties darbe

Darbo erdvė, akkaarchitects.com nuotr.

Palaiko Darbo kodekso pataisas: būtų draudžiamas smurtas ir priekabiavimas dėl lyties darbe

Žmogaus teisių organizacijų koalicija (toliau – Koalicija), kurios narys yra Lietuvos žmogaus teisių centras, išreiškė palaikymą Darbo kodekso (DK) pataisoms. Jomis būtų draudžiamas smurtas ir priekabiavimas darbe, įskaitant psichologinį smurtą bei smurtą ir priekabiavimą dėl lyties.

Darbo erdvė, akkaarchitects.com nuotr.

Darbo erdvė, akkaarchitects.com nuotr.


Siūlomi Darbo kodekso pakeitimai siekia iš dalies įgyvendinti Tarptautinės darbo organizacijos konvenciją dėl smurto ir priekabiavimo darbo pasaulyje panaikinimo.

„Ypač svarbu, kad į Lietuvos teisės aktus yra integruojama Konvencijos nuostata, apibrėžianti ir draudžianti smurtą ir priekabiavimą dėl lyties. Lietuvoje maždaug kas trečia moteris yra patyrusi seksualinį priekabiavimą, moterys sudaro apie 80 proc. nukentėjusiųjų nuo smurto artimoje aplinkoje, o nuostatos, kaltinančios nukentėjusį asmenį ar pateisinančios smurtaujantį asmenį vis dar yra mūsų kasdienybės dalis. Todėl tikslingos smurto ir priekabiavimo dėl lyties darbo aplinkoje atpažinimo, prevencijos ir pagalbos priemonės, neabejotinai prisidės prie saugesnės darbo aplinkos visiems kūrimo bei įvairių formų smurto lyties pagrindu naikinimo”, – sako Lietuvos žmogaus teisių centro tyrimų vadovė Kristina Rūkaitė.

Kristina Rūkaite, asmeninio archyvo nuotr.

Kristina Rūkaite, asmeninio archyvo nuotr.

Anot Koalicijos, šiuo metu dalis darbdavių yra įpareigoti parengti lygių galimybių politikos gaires, tačiau priekabiavimo ir smurto prevencija bei atpažįstamumas dažnai nėra traktuojami kaip svarbi šios politikos dalis. Priėmus Darbo kodekso pakeitimus, darbdaviai turėtų kurti proaktyvią smurto ir priekabiavimo, įskaitant dėl lyties, prevencijos politiką darbovietėje.

„Smurtas ir priekabiavimas dėl lyties yra šiurkštus žmogaus teisių pažeidimas – lyčių nelygybės priežastis ir pasekmė. Smurtas nukentėjusiems asmenims sukelia žalą fizinei ir psichinei sveikatai, ekonominei, socialinei gerovei ir profesinei veiklai, o tai neigiamai atsiliepia visiems – asmeniui, darbdaviui, visuomenei. Todėl kaip Koalicija palaikome siūlomus Darbo kodekso pakeitimus, kurie įpareigotų darbdavį kurti proaktyvią smurto ir priekabiavimo prevenciją, siekiant saugios darbo aplinkos visiems“, – sako Lygių galimybių plėtros centro ekspertė dr. Vilana Pilinkaitė-Sotirovič.

Vilana Pilinkaite-Sotirovič, asmeninio archyvo nuotr.

Vilana Pilinkaite-Sotirovič, asmeninio archyvo nuotr.

Šiuo metu Seime svarstomas Darbo kodekso pataisas inicijavo Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.

Poziciją inicijavo ŽTOK narė Lygių galimybių plėtros centras, kreipimasis parengtas įgyvendinant projektą „Prioritetas gerovės valstybėje – žmogaus teisės“. Projektas yra Aktyvių piliečių fondo, finansuojamo EEE finansinio mechanizmo lėšomis, dalis. Visu pozicijos tekstu susipažinti galima ČIA.