Policija raginama tirti neapykantos nusikaltimus – internete plinta peticija, organizuojama protesto akcija

Policija raginama tirti neapykantos nusikaltimus – internete plinta peticija, organizuojama protesto akcija

Pranešimas žiniasklaidai, 2018 liepos 24 d.

Portale manoteises.lt paskelbta peticija, raginanti policiją tirti neapykantos nusikaltimus Lietuvoje. Tokį raginimą planuojama išsakyti ir ketvirtadienį sostinėje organizuojamoje protesto akcijoje. Visuomenininkai teigia, kad policija netiria neapykantos motyvuotų nusikaltimų, kurie tapo ypač latentiškais.

„Mes, Lietuvos gyventojai, stebime, kad policija selektyviai žiūri į savo pareigas ir pamiršo savo šūkio „GINTI. SAUGOTI. PADĖTI“ reikšmę. Policija ne tik vengia tirti neapykantos nusikaltimus daromus internete, bet ir fizinius užpuolimus gatvėse“, – Lietuvos policijos generaliniam komisarui Linui Pernavui adresuotoje peticijoje.

Iniciatyva reikalauti policijos rimtai tirti į neapykantos nusikaltimus kilo po ekvadoriečio Fabiano Sanchezo užpuolimo Vilniuje. Vaikinas sako buvo sumuštas nacionalistiškai nusiteikusių jaunuolių, rėkusių „Lietuva – lietuviams“, tačiau, anot F. Sanchezo, pareigūnai vengė pradėti tyrimą.

„Remiantis Informatikos ir ryšių departamento duomenimis, Lietuvoje neapykantos kurstymo atvejų per penkerius sumažėjo 1564%(!) arba beveik 16 kartų. Kiek yra kitų neapykantos nusikaltimų, kai žmonės užpuolami, sumušami, sugadinami jų daiktai dėl neapykantos, mes nežinome. Toks neapykantos kurstymo atvejų sumažėjimas yra nerealistiškas ir rodo neapykantos kurstymo ir kitų neapykantos nusikaltimų latentiškumą“, – sako Lietuvos žmogaus teisių centro direktorė Birutė Sabatauskaitė.

Vienas iš protesto akcijos organizatorių, Vilniaus miesto tarybos narys Markas Adamas Haroldas teigia, kad Fabiano Sanchezo atvejis – tik vienas iš daugelio policijos neveiklumo atvejų, dėmesį turėtume atkreipti ir homofobios motyvuotus nusikaltimus bei perdėtą policijos jėgos naudojimą.

„Didžiuojuosi dirbdamas Vilniaus miestui ir esu laimingas, laikydamas Vilnių laikydamas savo namais. Tačiau esu labai nusivylęs, kad policija, užuot rimtai vertinusi rasizmo ir homofobijos motyvuotus nusikaltimus, įsiveržia į naktinius klubus su automatiniais ginklais ir šiurkščiai elgiasi su lankytojais – jaunais žmonėmis. Tai yra visiškai nepriimtina Europos Sąjungoje, todėl policija privalo nedelsdama atsiprašyti ir keisti savo darbo praktiką“, teigia Markas Adamas Haroldas, save vadinantis Vilniaus naktiniu meru.

Palaikymą protestuotojams reiškia ir Vilniaus miesto meras, planuojantis ir pats pasisakyti renginyje Lukiškių aikštėje.

„Vilnius ir vilniečiai yra atviri visiems geros valios žmonėms. Šis miestas yra tarptautinis, ir toks bus, nes tik toks tegali užtikrinti kūrybinę energiją bei klestėjimą vilniečiams. Todėl nusikaltimai neapykantos pagrindu yra labai pavojingas užkratas, kurį reikia rauti kol neįsivešėjo, skiriant tam visą reikiamą dėmesį.” – sako R. Šimašius.

Protesto akciją organizuoja Bernardas Jaugas ir Vilniaus miesto tarybos narys Markas Adamas Haroldas.